DoporučujemeZaložit web nebo e-shop

Jednodenní kurz sgrafita

Sgrafito je tradiční technika nástěnné malby, která je v současné době neprávem opomíjena, ale přesto může být stále aktuální. Dobou největší slávy sgrafita byla renesance. Šlechtici a bohatí měšťané si nechávali zdobit fasády svých domů a paláců jako výraz prestižního postavení. Sgrafito vzniká proškrabáváním dvouvrstvé omítky, při níž se na tmavší spodní vrstvu omítky nanáší vrchní světlá vápenná vrstva, která se ještě za čerstva proškrabává a vznikají tak ornamentální, nebo figurální motivy. Do této techniky je možné převést téměř jakoukoli jednoduchou kresbu. V praktické části bude každý student realizovat pod odborným vedením vlastní sgrafito. Po zaschnutí omítky bude Vaše originální sgrafito připraveno k zavěšení na fasádu, nebo v interiéru Vašeho domova.

Předpokládané časové rozmezí kurzu:  9 – 17 hod.

Vlastní pomůcky: Balicí papír, tužka, guma, pravítko, (případně izolepa a rukojeť starého většího štětce. Ostatní pomůcky studenti dostanou k dispozici. 

Vyučuje: MgA. Petr Hampl

  

 

Jednodenní kurz fresky

Freska je tradiční technika nástěnné malby, známá už od Antiky. Doba největší slávy freskové malby byla v italském středověku a v renesanci. Jedná se o techniku malby na čerstvou vápennou omítku za mokra pigmenty utřenými s vodou. Pravá freska byla po staletí tím nejkvalitnějším a nejtrvanlivějším způsobem provedení nástěnných maleb.

V praktické části si každý připraví podle předlohy kresebný karton 1:1, který  bude přenesen na omítku a proveden do vlastní fresky.

Předpokládané časové rozmezí kurzu:  9 – 17 hod.

Vlastní pomůcky: Balicí papír, tužka, guma, pravítko, měkké vlasové štětce, kelímky od jogurtů.  Ostatní pomůcky dostanou studenti dostanou k dispozici.  

Vyučuje: MgA. Petr Hampl    

   

 

Letní kurz mozaiky

Nejznámější příklady nalezneme v antickém a byzantském umění, nebo v raně křesťanském období v Itálii. Kamenná mozaika se vyskytovala na podlahách paláců a byla symbolem luxusu, skleněná mozaika se později používala na výzdobu stěn chrámů v Raveně, nebo v Benátkách. Kamennou mozaiku je možné umístit do interiéru, nebo na fasádu.  Kombinace kamenných a skleněných mozaikových kostek dodává mozaice výrazný barevný akcent štípaného barevného skla, které navíc rozehrává na povrchu mozaiky zajímavou hru světelných odlesků.

V teoretické části kurzu se studenti seznámí s historií české mozaiky se zaměřením na 19. a 20. století, dále se způsobem kladení mozaikových kostek a postupy při převádění malířské předlohy do techniky mozaiky. V praktické části kurzu se studenti seznámí se štípáním kamenných a skleněných mozaikových kostek a každý si vytvoří mozaiku dle předlohy, nebo vlastního návrhu.

 Předpokládané časové rozmezí kurzu:  4 dny.

Vlastní pomůcky: Balicí papír, tužka, guma, pravítko.

Ostatní pomůcky studenti dostanou k dispozici.

Vyučuje: mozaikář František Tesař (od 60. do 90. let byl vedoucím mozaikářské dílny Uměleckých řemesel) a  MgA. Petr Hampl